KİTAPLIKBayram gelirken büfenizdeki likör kadehlerinin tozunu alın... 
Reyhan Yaman’dan
Likör Hikâyeleri
Likör, Osmanlı’dan günümüze kalan ama bir yandan da gitgide unutulan geleneklerden biri. En çok kahveyle yakıştırılan, bayram dendiğinde ikramın önde gelenlerinden, farklı tat ve renklerde sehpaları şenlendiren likörler yüzyıllardır üretiliyor ve tüketiliyor bu topraklarda. Likörün izini süren ve tarihçesinin de ötesinde işin kimyasını araştıran Reyhan Yaman 7 yıl önce likör imalatıyla başladığı bu keyifli tutkusunu kitaplaştırdı ve ortaya tadına doyulmaz Likör Hikayeleri çıktı.
Reyhan Yaman’ın hazırladığı Likör Hikâyeleri, Türkiye’de giderek unutulan likörün macerasını, basit ama keyifli bir dille anlatıyor. Önceleri şehir hayatının ve kültürünün bir parçası olan, evlerin “büfelerinde” küçük kadehleriyle takımı bulunan ve özellikle bayramlarda kahvenin yanında ikram edilen likör, toplumsal kültürdeki olumsuz değişimler ve gayrimüslim nüfusun çeşitli nedenlerle ortak “hayatımızdan” çekilmesi/çıkarılması nedeniyle pek çok şey gibi unutulmaya yüz tuttu. Likör Hikâyeleri, likörün bu eski ve geleneksel konumuna dair hem bir methiye hem de bir hatırlama kaygısıyla hazırlanmış.
Reyhan Yaman, kitapta bir yandan likör tarifleri verip likörle hazırlanan kokteylleri anlatırken bir yandan da likörün tarihine dair önemli bilgiler paylaşıyor. Aynı zamanda likör nasıl içilir, Likör kaç çeşittir, gibi soruların cevabını da kitabında anlatan Reyhan Yaman likörün hikâyesini takip edebilmek için köy köy dolaşıyor ve deneyimlerini okuyucularıyla paylaşıyor.
Sadece likörü değil aynı zamanda bir kültürü de anlatan Reyhan Yaman, tariflerden kadehlere ve Evliya Çelebi’nin notlarına kadar likör hakkındaki pek çok şeyi bu kitaba sığdırıyor.
LİKÖR HİKAYELERİ
Yazar: Reyhan Yaman
Tür: Kırkmerak
Sayfa sayısı: 205 Sayfa
Fiyatı: 17 TL
Yayın tarihi: 14 Haziran 2016

OĞLAK YAYINLARINDAN 2 GÜZEL ESER...Gastronomi dünyasına ilgi duyanlar için yeni 2 eser yayımlandı. Kitaplar elime ulaşır ulaşmaz her ikisini de inceledim.. 
Oğlak Yayınları ından çıkan biri yeme içme dünyası üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınan Deniz Gürsoy'un Gastronomi Tarihi, diğeri de Tahir Tekin Öztan (Sahan restoranlarının sahibi olarak tanınır) tarafından hazırlanan 2 cilt halindeki Gurme Kent Gaziantep Mutfağı... Deniz Gürsoy, tarihin öne çıkan gastronomi ürünlerini ve gelişmelerini, keşiflerini derleyip gayet akıcı ve anlaşılır bir dille kaleme almış. Keyifli bir başucu kitabı....Gaziantep mutfağını anlatan ve geleneksel ev yemeklerini kitaplaştıran pek çok Gaziantepli yazar dostum var. Hepsinin de imzalı kitapları kütüphanemde mevcut, satın alıp koyduklarım ayrı.. Bunların yanına 2 cilt halinde bir yeni çalışma daha eklendi. Sanırım Gaziantep Mutfağı, bilinen mutfak zenginliğiyle bunu hak ediyor.. Bu eser, Antep yemeklerine meraklı, pişirip denemek isteyenlerin kitaplığında bulunmalı... 

Dünyamızı Biçimlendiren
Olağanüstü Bitkiler

Kew Kraliyet Botanik Bahçesi’nin benzersiz koleksiyonundan
zarif illüstrasyonlarla süslenmiş bu kitap, dünyamızı biçimlendiren dikkate değer bitkilerin güzelliğine, çeşitliliğine, önemine övgü niteliğinde.

Beslenme, barınma, giyinme, ulaşım ve tedavi ihtiyaçlarımız için binlerce yıldır bitkilerden yararlanıyoruz.  Günümüzde modern petrokimya sanayi ürünlerine külfetsizce ulaşmanın keyfini sürsek de, bitkilere hâlâ aynı ölçüde muhtacız.
Bitkiler besin zincirimizin temelini oluşturuyor ve
bütün yaratıcılığımıza rağmen
bunu değiştiremedik.

Giderek şehirleşmekte olan dünyamızda, bitkilerin
büyük şehirler için yeşil akciğer işlevi görmesi kadar
şehir sakinlerine teselli ve huzur vermesi de büyük
önem taşıyor. Hızla küçülen ve giderek azalan yabanıl
doğal alanları her zamankinden daha
değerli artık. Bu kitap, Helen&William Bynum tarafından derlenen avcı toplayıcılıktan tarıma geçiş yolculuğumuza  eşlik eden bitkiler dünyası ve onun çok çeşitli üyelerini konu alıyor. Seçkin kitapçılarda, internet satış noktalarında ve Zambak sokak, 21 Beyoğlu’nda. OĞLAK YAYINLARI https://www.facebook.com/pages/
Sırdeniz

İstanbul Mecusileri 1Macera Sırdeniz’le başlıyor...

Büyükada’da yıkık bir yetimhaneye ustaca gizlenmiş

kadim Mecusi İmparatorluk Akademisi... Marmara’nın,

zehirlenerek soyları hızla tükenmekte olan deryagilleri...

Kapadokya’nın yeraltı mağaralarında saklanmış

efsunlu bir ayna.... İki ayrı dünyadan ebedi bir efsunla

birbirlerine bağlanmış Eflatun’la Anteaeus...

Sırdeniz... Bir kurtuluş, bir ayrılık... “Gerçek”

İstanbul’da “büyülü” bir maceraya hazır mısınız?


Seçkin kitapçılarda, internet satış noktalarında


ve Zambak sokak, 21 Beyoğlu’nda. Oğlak Yayınları

No comments: